Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır

Araç Değer Kaybı tutarını tahsil etmek için ihtiyacınız olan tüm belge ve bilgilere bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Mail adresimiz : info@eksperatama.com  Telefon : 0 541 722 23 38

 

Hazine Müsteşarlığınca ruhsatlandırılmış Sigorta Eksperi tarafından hazırlanan araç değer kaybı ekspertiz raporu temin etmek ve aracınızda meydana gelen değer kaybını nasıl tahsil edeceğinizi öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

copy-sitefoto-12.jpgAraçta meydana gelen değer kaybı hesaplanırken öncelikle aracın kazadan önceki piyasa değeri tespit edilir, piyasa değeri tespit edilirken aracın kilometresi, yıpranma oranı, marka model bilgileri ve varsa önceki hasarları göz önünde bulundurulur.

Onarım sırasında hangi parçaların değiştirildiği, hangi parçaların ve kaç parçanın boyandığı, hasar miktarı ve niteliği gibi veriler araçta meydana gelecek değer kaybının tespitinde dikkat edilecek temel unsurlardır.

Örneğin;İki yaşında ve 30.000 kilometrede bir aracımız olduğunu, daha önce herhangi bir kaza geçirmeyen bu aracımızın piyasa bedelinin de  50.000 TL olduğunu varsayalım. Kaza sırasında aracımızda meydana gelebilecek hasarın büyüklüğü ile aracımızın yaşayacağı değer kaybı doğru orantılıdır. Ortalama büyüklükte ki bir hasar yüzünden aracımızın piyasa değerinin onarım sonrasında 45.000 TL ‘sına düştüğünü kabul edelim, işte bu arada ki 5.000 TL tutarında ki fark aracımızın yaşayacağı değer kaybıdır.

Kazadaki Kusur Oranına göre Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır ?

Geçirmiş olduğunuz trafik kazasında karşı tarafın kusuru oranında değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz. Örneğin bir trafik kazasında aracınızda 5.000 Liralık bir değer kaybı meydana geldiğinde değer kaybı nasıl hesaplanır ?

Kusurunuz % 0 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 5.000 TL
Kusurunuz % 25 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 3.750 TL
Kusurunuz % 50 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 2.500 TL
Kusurunuz % 75 ise talepte bulunabileceğiniz değer kaybı tutarı 1.250 TL ‘dir.
Kusurun tamamı sizde ise herhangi bir değer kaybı talebinde bulunamazsınız.

değer kaybı nasıl hesaplanır

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Sektör Duyurusuna göre, Sigorta Eksperleri tarafından yapılabilecek işlemlerin çerçevesi belirlenmiştir. Bu Sektör Duyurusuna göre, gerekli branşta Ruhsatnamesi bulunan Sigorta Eksperleri, kaza sonucu oluşan DEĞER KAYBI konusunda talepte bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara bu hususta hizmet verebileceklerdir.

Araç Değer kaybı tazminatı, Kara araçları branşında faaliyet gösteren sigorta eksperlerince düzenlenecek değer kaybı raporu ile talep edilebilmektedir. Bir değer kaybı raporu hazırlatmak için tanıdığınız bir sigorta eksperine başvurabilir yada bizlere ulaşabilirsiniz, web sitemizin kuruluşunu sağlayan sigorta eksperleri talebinizle ilgili gerekli işlemleri yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Üst menüden değer kaybı ile ilgili aşağıdaki sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır ?
Değer Kaybından Kimler Sorumlu Tutulabilir ?
Değer Kaybı Raporunu Nereden Temin Edeceksiniz?
Değer Kaybı Raporu Ekspertiz Ücretini Kim Ödeyecek?
Değer Kaybı Talebi İçin Zaman Aşımı Var Mıdır?
Değer Kaybı Raporu İle Nasıl Başvuru Yapmalıyım?
Sigorta Şirketi Değer Kaybını Ödemeyi Reddediyor, Ne Yapmalıyım ?

Araç değer kaybı raporu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

info@eksperatama.com     (7 Gün / 24 Saat cevap verilebilir)

Bu sayfayı paylaş: