Araç Değer Kaybı Nedir, İzlenmesi Gereken Yöntemler Nelerdir?

Araç Değer Kaybı tutarını tahsil etmek için ihtiyacınız olan tüm belge ve bilgilere bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Mail adresimiz : info@eksperatama.com  Telefon : 0 541 722 23 38

 

Hazine Müsteşarlığınca ruhsatlandırılmış Sigorta Eksperi tarafından hazırlanan araç değer kaybı ekspertiz raporu temin etmek ve  aracınızda meydana gelen değer kaybını nasıl tahsil edeceğinizi öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

değer kaybı

Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre ülkemizde bir yıl içerisinde 1.200.000 ‘den fazla trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalar neticesinde yüz binlerce vatandaşımızın çeşitli mağduriyetleri oluşmaktadır. Kaza sonrası aracımızda meydana gelen değer kaybı bu mağduriyetlerin en önemlilerinden birisidir, sigortacılık konusunda gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır yaygın bir şekilde uygulanan araç değer kaybı tazminatının ödenmesi uygulaması ülkemizde de internet kullanımının artması ile birlikte daha fazla duyulmaya başlamıştır.

Bir trafik kazası sonrasında onarım gören aracın, onarımı her ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın kaybedeceği bir değer vardır, aracın kazadan önceki değeri ile onarım sonrasında elde edeceği piyasa değeri arasındaki farka araç değer kaybı denilmektedir.

sitefoto

Araç Değer Kaybı durumunda izlenmesi gereken yöntem

Aracınızda meydana gelen değer kaybını çeşitli yöntemlerle tahsil edebilirsiniz, aşağıda bu yöntemlerden uygulamada en sık kullanılan iki tanesini öneriyoruz, bu yöntemlerden birincisi karşı taraftan talep etmektir, ancak olumsuz bir cevap aldığınızda mahkeme yoluna gitmek gerekir, ikinci yöntem ise değer kaybını karşı tarafın sigorta şirketinden talep etmektir.

1.Yol : Bir sigorta eksperine başvurarak aracınız ile ilgili değer kaybı tespiti yapmasını talep edebilirsiniz, sigorta eksperinin hazırlayacağı değer kaybı raporu ile aracınızda hasara sebep olan karşı araç sürücüsüne veya araç sahibine müracaat edebilirsiniz, başvurduğunuz taraf size ödeme yapmayı reddettiğinde değer kaybı raporunuz ile mahkemeye başvurabilirsiniz, eksper tarafından hazırlanan değer kaybı raporu mahkemede delil niteliği taşıyacaktır.

2.Yol : Yine bir sigorta eksperine başvurarak temin ettiğiniz değer kaybı raporu ile kazada kusurlu olan tarafın trafik sigortasına (sigorta şirketine) başvurabilirsiniz, sigorta şirketi başvurunuza olumsuz cevap verebilir, sigorta şirketinin verdiği cevap yazısı ve elinizde bulunan değer kaybı raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz, nasıl başvuru yapılabileceğine dair genel bilgiler kurumun web sitesinde paylaşılmaktadır. Sigorta Tahkim komisyonuna bir avukat aracılığı ile başvuru yapabileceğiniz gibi, bireysel olarak da başvuru yapmak mümkündür. Tahkim kurulunda ki sigorta hakeminin kararına göre ilgili değer kaybı tazminatınız sigorta şirketi tarafından ödenecektir. 

Bu sayfayı paylaş: