Araç Değer Kaybı Raporu İle ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Araç Değer Kaybı tutarını tahsil etmek için ihtiyacınız olan tüm belge ve bilgilere bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Mail adresimiz : info@eksperatama.com  Telefon : 0 541 722 23 38

 

Hazine Müsteşarlığınca ruhsatlandırılmış Sigorta Eksperi tarafından hazırlanan araç değer kaybı ekspertiz raporu temin etmek ve  aracınızda meydana gelen değer kaybını nasıl tahsil edeceğinizi öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

araç değer kaybı raporuDEĞER KAYBINDAN KİMLER SORUMLU TUTULABİLİR ?

Değer kaybı için müracaat edilebilecek üç sorumlu vardır. Aracınızda hasara sebep olan kazada kusurlu bulunan aracın Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasını (Trafik Sigortası) düzenleyen sigorta şirketi, karşı araç sahibi veya karşı araç sürücüsü aracınızdaki değer kaybından sorumlu tutulabilir.
Kazada kusurlu olan tarafın trafik sigortası, kaza neticesinde aracınızda meydana gelen hasarı karşılamakla yükümlüdür, bununla birlikte doğrudan zarar olarak kabul edilen değer kaybını da karşılamak karşı tarafın trafik sigortasının yükümlülüklerindendir. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk sigortası ile sigortacı kazada kusurlu bulunan araç sahibinin sorumluluklarına müteselsilen ortak olmaktadır.

DEĞER KAYBI RAPORUNU NEREDEN TEMİN EDECEKSİNİZ?

Araç Değer kaybı tespiti, Hazine Müsteşarlığı tarafından ruhsatlandırılan Bağımsız Sigorta Eksperleri tarafından tarafsızca yapılmaktadır. Kara araçları branşında sigorta eksperliği ruhsatnamesi bulunan bir sigorta eksperine başvurarak aracınız ile ilgili araç değer kaybı raporu yazmasını talep edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Bize Ulaşın linkine tıklayarak göndereceğiniz ileti sitemizi düzenleyen sigorta eksperlerine iletilecektir.

DEĞER KAYBI RAPORU EKSPERTİZ ÜCRETİNİ KİM ÖDEYECEK?araç değer kaybı

Türk Ticaret Kanunu 1426. Madde: “Sigortacı, sigorta ettiren, sigortalı ve lehtar tarafından, rizikonun, tazminatın veya bedel ödeme borcunun kapsamının belirlenmesi amacıyla yapılan makul giderleri, bunlar faydasız kalmış olsalar bile, ödemek zorundadır.”

Sigorta eksperine ödemiş olduğunuz araç değer kaybı raporu ücretini, ilgili sigorta şirketi size ödemekle yükümlüdür. Sigorta şirketine araç değer kaybı raporunuzu gönderirken eksper faturasını da eklemelisiniz.

DEĞER KAYBI TALEBİ İÇİN ZAMAN AŞIMI VAR MIDIR?

Evet vardır, geçirmiş olduğunuz kaza tarihinden itibaren iki yıl içerisinde aracınızda oluşan değer kaybı için başvuruda bulunmalısınız.

DEĞER KAYBI RAPORU İLE NASIL BAŞVURU YAPMALIYIM?

Tazminat talebinde bulunacağınız sigorta şirketine değer kaybı ve eksper ücreti talebinizle ilgili bir dilekçe yazarak, dilekçeniz ile birlikte değer kaybı raporunuzu ve eksper ücret faturasını iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş: